Kuzhina

  Shije unike nga Retro Vinyl

  Ravioli

  Ravioli me spinaq dhe salcë salmoni

  Përbërësit:
  1 pako ravioli të freskëta të mbushura me spinaq dhe gjizë
  300 gr salmon
  2 lugë vaj ulliri
  1 kokërr hudhër
  Pak verë e bardhë
  Kripë, piper
  Mente për dekorim

  Përgatitja:
  Në një tigan të thellë hedhim vajin me hudhrën. E gatuajmë këtë të fundit deri sa të marrë ngjyrë të kuqërremtë, dhe shtojmë salmonin e prerë në copa të vogla. I përziejmë për dy minuta dhe më pas i shuajmë me verë të bardhë, si edhe me kripë dhe piper. E heqim nga zjarri dhe e kalojmë në blender duke krijuar një masë homogjene. Lemë salcën mënjanë, dhe gatuajmë raviolit duke i hedhur në ujë të vluar përreth pesë minuta. I ziejmë, më pas i kullojmë dhe i përziejmë me salcën e përftuar më sipër. Kur e shërbejmë në tryezë, për dekor përdorim gjethe menteje.

 • Aranz
  Tendence

  Pom Pom

  Kjo verë do të shpërthejë nga ngjyrat e ndezura, si edhe xhufkat e litarët! Një stil lozonjar, dhe ideal për këtë sezon, mund të jetë edhe një zgjedhje për ju që doni të ndiheni…

 • Violeta-Kongo
  Art

  Fryma impresioniste e Violeta Kongos

  Mes disa mesazheve qartësisht të lexueshme, dhe të tjerave që dalin përmes dimensioneve të fshehura në krijimet artistike, ajo i mëshon funksionit parësor të artit, me copëza kujtimesh të cilat seleksionohen mjeshtërisht nga vet…

 • Libri
  Libri

  Virgjëresha holandeze nga Marente de Moor

  Nis kështu, me një letër, me një premtim të papërmbushur dhe një peng të së shkuarës… I dashur Egon, kjo letër nuk ka nevojë për pullë dhe me siguri që nuk do të mbetet…

 • Foto ilustruese
  Interior

  Hot Pink & Orange

  Miksoni romantizmin që përcjell nuanca rozë me gjallërinë e pashoq të portokallisë! Të dyja këto ngjyra, duhet të jenë dominuese në dekorin e shtëpisë suaj për këtë sezon.…

 • Too Faced
  Bukuria

  Shkëlqe!

  Vera është vërtet një nga stinët më të dëshiruara nga ne, por bashkë me dëshirën për ta shijuar atë vjen edhe kujdesi për look-un, për grimin.…