Browsing Category

Art

Ekspozita, Udhëtim në Veri-Lindje
Art

Artan Peqini: Në artin e “luftës”!

Që në krye të herës, ngjan se krijimet e tij artistike kanë një cytje filolozofie jo dhe aq spontane. Një frymëzim assesi atipik, nga ata ku njerëzorja si detaj ndihet qysh në ajër…Gjithçka vjen si një zgjedhje e rëndësishme e subjekteve të shkëputura nga…

Driant Zeneli
Art

Driant Zeneli: Artisti multidimensional

Mes lëmit të artit figurativ, e së fundmi botës së kinemasë me realizmin e një dokumentari fiction, artisti i njohur shkodran që prej vitesh jeton në Itali rrëfen përvojën e fundit profesionale në një tjetër zhanër artistik që duket se e ka bërë për…

d1000014-1024x1024-2-1
Art

Një simfoni kulturore në Shqipëri nga Jusuf Beshiri

Edicioni i dytë i muzikës së vjetër baroke, erdhi me një tjetër koncept artistik të veçantë. Krahas tingujve të instrumentave, atmosfera e interpretuar në vendet me histori të rrallë të ikonografisë, dhe vlerave arkeologjike, e vendosi festivalin “Vox Baroque”…

Kërcimi-i-pasdites
Art

Ekzistenca njerëzore e Alkan Nallbanit

Një emër i njohur i artit pamor në Evropë dhe SHBA, së fundmi pjesë e kryeqytetit shqiptar, me të parën ekspozitë vetjake. Nga ndikimet ekspresioniste tek influencat e realitetit shqiptar, figura njerëzore, peizazhi dhe copëza të prekshme të përditshmërisë sonë…

DSC_0512
Art

Historia e “Virgjëreshës së betuar”

Një produksion kinematografik që e çoi Shqipërinë në “Berlinale” në sfidë për “Luanin e Artë”! Bashkëprodhuesja e filmit tregon rrugëtimin tre vjeçar deri në finalizimin e “Burrneshave”, një histori e jashtëzakonshme shqiptaro-italiane…

_R8A7274-6
Art

Oriana Kurteshi: Një artiste e vërtetë

Me vetëm 500 dollar në xhep dhe një valixhe në dorë të mbushur plot ëndrra dhe projeksione profesionale, ajo tregon se përtej rrugëtimit prej “emigranteje” në tokë të huaj, diti si të materializoj vlerat prej artisteje me karrierën, duke u renditur sot në një…